Informacje - angielski.edu.pl http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje Mon, 11 Dec 2023 07:19:32 +0100 angielski pl-pl redakcja@angielski.edu.pl (Angielski-edu.pl - angielski prostym jezykiem) Programy do nauki angielskiego http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/programy-do-nauki-angielskiego http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/programy-do-nauki-angielskiego KURSY OGÓLNE

Encarta
English +
EuroPlus Reward
Heinemann TOEFL
To Speak and to Live...
KURSY SPECJALISTYCZNE Angielski na CD
English in Action
ETeacher
Genius Cross Country
Heinemann Reader
Profesor Henry 2001
Profesor Henry: gramatyka
SuperMemo
Tell Me More
Na rynku kupić można szereg programów do nauki angielskiego. Niestety, przy ich wyborze nie wystarczy kierować się ceną - poziom oferowanych aplikacji jest bardzo różny. Dlatego przedstawiamy nasz subiektywny ranking dostępnych programów. Każdemu z nich przyznaliśmy od 1 do 5 gwiazdek (*).
Żaden z producentów nie ma wpływu na zamieszczane tu oceny. Nasz serwis przyjmuje reklamy od wszystkich chętnych, nie jest jednak zależny od któregokolwiek z producentów. KURSY OGÓLNE EuroPlus Reward   ***** Bardzo dobry kurs angielskiego - dostępny m.in. w wersji Professional (6 płyt) z poziomami od początkującego do średniozaawansowanego (FCE). Zawiera tradycyjne lekcje, ale opracowany jest ciekawie. Nauka przebiega w oparciu o konkretne, interesujące tematy. Oferuje ćwiczenia na wszystkie rodzaje kompetencji językowych. Doskonały system rozpoznawania mowy znacznie ułatwia ćwiczenie wymowy. Nauka z EuroPlusem wymaga jedynie uzupełnienia w postaci konwersacji i... odrobiny samozaparcia, bowiem regularne przerabianie lekcji samodzielnie wymaga go jednak bez wątpienia. Tak jest jednak w przypadku wszystkich płyt.

Heinemann TOEFL   ***** Kurs przeznaczony przede wszystkim dla zaawansowanych - przygotowuje bowiem do egzaminu TOEFL, który wymagany jest głównie na amerykańskich uczelniach. Chociaż program nie jest całkowicie spolszczony, nie jest to wadą - w końcu sam egzamin również przeprowadzany jest jedynie po angielsku. Heinemann TOEFL doskonale przygotowuje do TOEFLa - na początku program sprawdza znajomość struktur, słownictwa, rozumienie ze słuchu i in., a pózniej dostosowuje harmonogram nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia. Mimo, że obecnie TOEFL przeprowadzany jest na komputerach, a aplikację przygotowano jeszcze pod kątem egzaminu pisemnego, nie ulega wątpliwości, że Heinemann TOEFL jest bardzo dobrą propozycją dla wszystkich przygotowujących się to tego testu.

To Speak and to Live in America   **** Kurs przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W jego skład wchodzi pięć CD-ROMów - każdy z nich zawiera inne ćwiczenia i rozwija inne zdolności komunikacyjne. Sporo testów, system rozpoznawania mowy, 'żywe' scenki dialogowe i ładny interfejs składają się na całość, którą spokojnie można polecić wszystkim od poziomu początkującego po średniozaawansowany.

Microsoft Encarta   *** Popularny kurs Microsoftu. Bardzo multimedialny i ciekawy - zawiera szereg 'praktycznych' ćwiczeń, konwersacje itp. (ma taże system rozpoznawania mowy, do pakietu dołączany jest mikrofon). Jednak struktura interfejsu nie do końca jest przejrzysta. Mimo ogromnego zaawansowania technologicznego ilość zawartego materiału nie poraża objętością, a wszystko mieści się na jednej płycie. Biorąc pod uwagę wysoką cenę programu oceniamy go nieco niżej niż polskie produkcje. Niewątpliwie jednak Encarta to jeden z najlepszych programów dla początkujšcych.

English +   ** Kurs Optimusa składa się z bardzo wielu płyt - jest ich aż dziesięć (po trzy na każdy z poziomów, na zaawansowanym jeszcze jedna dodatkowo). Nie do końca jednak wiadomo, czemu. Mało jest animacji, większość ilustracji to brzydkie rysunki, ćwiczenia również nie są zbyt ciekawe. Cały kurs jest jak najbardziej merytorycznie poprawny i może służyć z powodzeniem do nauki - po prostu standardy graficzne i multimedialne są zdecydowanie niższe, niż u konkurencji. Program polecić można przede wszystkim użytkownikom, którzy mają archaiczne komputery i inne programy (w wersjach demonstracyjnych) ewidentnie nie chcą 'chodzić'.

KURSY SPECJALISTYCZNE English in Action   ***** Seria programów 'English in Action' składa się z czterech części - każda zawiera wywiady ze znanymi postaciami świata anglojęzycznego: są to aktorzy (np. Tom Hanks), pisarze (np. S. King), politycy i biznesmeni (np. B. Clinton, B. Gates) i piosenkarze (np. J. Cocker). Wywiady są transkrybowane, a każdy z nich uzupełniony jest przez szereg ćwiczeń ułatwiających zapamiętanie występujących w nim słów, zwrotów, konstrukcji. Program nie jest do końca spolszczony, ale nie jest to duża wada - tak czy siak tego rodzaju ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla średniozaawansowanych. Bez wątpienia program jest najlepszą na rynku aplikacją do ćwiczenia rozumienia ze słuchu i wymowy.

Advanced English SuperMemo   **** Metoda SuperMemo polega na tym, że określone zagadnienia powtarzane są wtedy, gdy dana osoba jest już na granicy ich zapomnienia. Znacznie usprawnia to proces nauczania - pamięciowe opanowanie materiału zajmuje po prostu znacznie mniej czasu. Jeśli uwzględni się także, że baza Advanced English, dołączona do programu SuperMemo, jest bardzo obszerna (obejmuje zagadnienia gramatyczne, naukę słownictwa - ponad 20 tysięcy słów, a także w pewnym stopniu ćwiczenie wymowy i rozumienie ze słuchu), warto SuperMemo polecić wszystkim - zwłaszcza na poziomie zaawansowanym. Trzeba jednak uprzedzić o wadach programu - interfejs jest całkowicie archaiczny, a głównym multimedialnym urozmaiceniem aplikacji są ilustracje. Dlatego SuperMemo nadaje się głównie dla starszej młodzieży i dorosłych.

Profesor Henry 2001   **** Profesor Henry 2001 to program bardzo barwny - zawiera szereg ładnych obrazków (stanowiących ilustracje do określonych słów, każde hasło jest bowiem narysowane), animacji i dzwięków. Dzięki temu z pewnością nauka z nim jest zdecydowanie przyjemna - zwłšszcza w przypadku młodszych użytkowników. Jednak i dorośli z powodzeniem mogą korzystać z programu: baza obejmuje 9 tysięcy słów, powinna więc w zupełno�ci wystarczyć wszystkim od poziomu początkującego po średniozaawansowany. Szereg ćwiczeń, system optyalizacji powtórzeń, scenki sytuacyjne stanowią o tym, że program jest bardzo dobrym uzupełnieniem tradycyjnego kursu angielskiego.

Heinemann Readers   **** Seria płyt 'Heinemann Readers' to nic innego jak zbiór adaptacji popularnych powieści angielskich. Dwanaącie klasycznych dzieł literatury zostało dostosowanych do określonego poziomu zaawansowania (od początkującego po średniozaawansowany). Teksty książek można przeczytać (uzupełnieniem są wtedy obrazki), a także odsłuchać, co doskonale ćwiczy rozumienie ze słuchu w praktyce. Wszystkie słowa są odpowiednio objaśnione, a przy zakupie specjalnego zestawu wyświetlane są także definicje haseł z bardzo dobrego monojęzycznego słownika Collinsa (Students' Dictionary). Największą zaletą programu jest ciekawa formuła - uczniowie wciągnięci w fabułe np. 'Draculi' nie przymuszają się do nauki, a edukacja odbywa się niejako mimochodem. Główną wadą natomiast jest mała multimedialność.

Profesor Henry - gramatyka   *** Profesor Henry - gramatyka to ilustrowane kompendium gramatyczne. Służyć może m.in. jako repetytorium maturalne (obejmuje zagadnienia od poziomu początkującego po średniozaawansowany). Zawiera szereg ćwiczeń i mnóstwo ilustracji. Ma także niezbyt rozbudowany podręcznik gramatyki. Główną wadą programu jest niewielka liczba animacji i nagrań. Jednak program, choć niemłody, wciąż dobrze nadaje się do nauki i powtarzania struktur gramatycznych.

Genius Cross Country   *** Program oparty jest na metodzie SuperMemo - czas powtórzeń dostosowywany jest do tempa zapamiętywania i zapominania materiału przez ucznia. Program uczy zarówno słownictwa, jak i gramatyki. Zawiera szereg urozmaiconych ćwiczeń - także na wymowę (umożliwia analizę porównawczą swoich wypowiedzi i głosu lektora). Opracowanie graficzne pozwala polecić program młodzieży i młodszym użytkownikom. Już średniozaawansowani użytkownicy nie znajdą jednak w 'Cross Country' zbyt wiele dla siebie.

Tell Me More   ** Program służy głównie do nauki wymowy (choć wg producenta program może zastępować ogólny kurs angielskiego, z pewnością tak nie jest - większość zadań to jedynie trening prawidłowej artykulacji). Ćwiczenia polegają przede wszystkim na powtarzaniu fraz za lektorem, póki stopień zgodności nie będzie odpowiednio wysoki. Uzupełnieniem są scenki video. Rozmaite dialogi pomagają w nauce typowych konstrukcji. Głównymi wadami programu są: nieduży zasób materiału, nie do końca sprawny system rozpoznawania mowy. Podstawową zaletą jest natomiast ćwiczenie tych zdolności komunikacyjnych, które trudno jest opanować przy użyciu tradycyjnych programów komputerowych.

ETeacher   ** Kiedyś był to najlepszy program do nauki angielskiego. Swiat poszedł jednak naprzód... Mimo dodania pewnych elementów dzwiękowych i grafik, ETeacher mocno trąci już myszką. Jednak zawartość merytoryczna pozostała bez zmian - wciąż głównym atutem programu jest szereg ćwiczeń i zestawy testów. Niestety, wobec szczątkowych objaśnień, ETeacher służyć może jedynie do treningu przedegzaminacyjnego. Plusem natomiast jest na pewno niska cena.

Angielski na CD   * Program głównie dla zdesperowanych maturzystów (nigdy dość kupionych materiałów), albo dla osób które wybierają zawsze najtańsze produkty (cena jest faktycznie konkurencyjna). Interfejs jest odpowiednio skromny i niewygodny, a ćwiczeń odpowiednio mało. Jednak na pewno 'Angielski na CD' nie jest produktem, który wysoko ceni się ze względu na pudełko i marketing, a ma w dodatku marną zawartość. Nie - program jest ubogi, ale jest to również uczciwie zapowiedziane (przy pomocy ceny, opakowania itd.). Ponieważ jest tani, można po niego ewentualnie sięgnąć.


]]>
redakcja@angielski.edu.pl (Pawel Strz) Informacje Sat, 10 Feb 2007 03:49:24 +0100
Jak wybrać szkołę? http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wybrac-szkole http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wybrac-szkole   

Przy wyborze szkoły językowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

Kto będzie nas uczyć? Wbrew pozorom wcale nie jest dobrze, by od początku uczył nas obcokrajowiec, zwłaszcza jeśli nie ma specjalistycznego przygotowania. Na poziomie początkującym i średniozaawansowanym bardzo przydatna jest pomoc nauczycieli polskojęzycznych, dlatego szkoły oferujące na tych poziomach zajęcia jedynie z obcokrajowcami nie są godne polecenia. Nauczyciel obcojęzyczny, jeśli ma być dobrym nauczycielem, powinien posiadać przynajmniej dyplom licencjacki z wydziału anglistyki dowolnego kraju i/lub świadectwo zdania egzaminu dla nauczycieli British Council (są trzy, o różnych stopniach trudności). Zdany egzamin dla nauczycieli nieanglojęzycznych bardzo dobrze świadczy o polskim lektorze. Minimum, którego należy wymagać od polskich nauczycieli to dyplom licencjacki z kolegium języka angielskiego i/lub zdany egzamin Proficiency i/lub dyplom magisterski anglistyki/lingwistyki. W żadnym wypadku nie jest podstawą do uczenia innych angielskiego uzyskanie First Certificate in English ani Certificate in Advanced English (szerzej o egzaminach, także nauczycielskich, na stronie Egzaminy). Jaki jest sposób kwalifikacji kandydatów do poszczególnych grup zaawansowania? Zapisywanie do poszczególnych grup "po uważaniu" lub według życzenia kandydata jest niedopuszczalne - silnie zróżnicowany (w dowolną stronę) poziom w grupie szkodzi pozostałym uczniom. Poważna szkoła językowa przeprowadza z każdym potencjalnym uczniem test pisemny i krótką rozmowę kwalifikacyjną. Do jakich egzaminów przygotowuje szkoła? Jeśli szkoła przygotowuje jedynie do niższych egzaminów albo uczy jedynie początkujących i średniozaawansowanych, prawdopodobnie nie ma odpowiedniej kadry lektorów. Dobra szkoła angielskiego przygotowuje także do egzaminu Proficiency (Certificate of Proficiency in English). Często uczy także egzaminów specjalistycznych, jak np. Medical English, London Chamber of Commerce and Industry (LCCI, najlepiej do wszystkich trzech poziomów). Jaka jest dostępność informacji o szkole? Każda solidna szkoła językowa prezentuje informacje o lektorach, historii szkoły, oferowanych kursach, podręcznikach. Większość posiada strony internetowe i reklamuje się w prasie. Dobrym sprawdzianem jest pytanie o metodyka szkoły i jego kwalifikacje (udokumentowane powinny być przynajmniej takie, jakich oczekuje się od lektorów). Jeśli metodyka brak, zdecydowanie należy poszukać innej szkoły. Jak duże są grupy na zajęciach? Do efektywnej nauki języka grupa nie powinna być większa niż 10-11 osób. Warto się upewnić, ile osób do wybranej przez nas grupy szkoła ma zamiar maksymalnie przyjąć. Czy dorośli i dzieci uczą się osobno? Dorośli nie mogą efektywnie uczyć się razem z dziećmi i na odwrót. Różni ich sposób uczenia się, poczucie humoru, zainteresowania, podręczniki. Ideałem byłoby, gdyby były trzy rodzaje grup ze względu na wiek - dzieci, młodzież licealna, dorośli - lub gdyby szkoła specjalizowała się w kształceniu jednej z nich. Z jakich podręczników będziemy uczeni? Nowoczesne nauczanie angielskiego powinno opierać się na dobrych kursach. Gwarancją jakości są podręczniki znanych wydawnictw, jak Oxford, Cambridge i in. Niezależnie od głównego podręcznika należy oczekiwać, że lektor na każde zajęcia przygotowywał będzie dla uczniów ćwiczenia z innych książek lub autorskie. Czy istnieje system oceny lektorów przez uczniów? W dobrej szkole angielskiego nauczyciele są wciąż i na bieżąco oceniani zarówno przez metodyka, jak i przez uczniów. Jeśli szkoła nie ma systemu ewaluacji lektorów, lepiej z niej zrezygnować. Taka ewaluacja powinna oczywiście być przeprowadzana po zajęciach i nie przez ocenianego lektora. Czy ocenia się uczniów? Dobra szkoła angielskiego na bieżąco sprawdza obecność i postępy uczniów. Z reguły przyznaje świadectwa lub zaświadczenia (zgodne z kryteriami Kuratorium Oświaty). Dobrym sygnałem jest, gdy ci uczniowie, którzy nie chcą się uczyć, nie otrzymują promocji na kolejne semestry. Jakie jest zaplecze techniczne szkoły? Każda dobra szkoła angielskiego dysponuje magnetofonami, odtwarzaczami video i telewizorami (i, oczywiście, używa ich do uczenia). Bywa, że szkoła dysponuje salą komputerową (choć, w zasadzie, nie ma programów komputerowych, z których możnaby korzystać w takich kursach).
]]>
redakcja@angielski.edu.pl (Pawel Strz) Informacje Sat, 10 Feb 2007 03:47:06 +0100
Jak wygląda certyfikat TOEFL? http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wyglada-certyfikat-toefl http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wyglada-certyfikat-toefl Wielu internautów pytało nas jak wygląda certyfikat TOEFL (certyfikat British Council obejrzysz TUTAJ). Sprawa nie jest prosta, bo certyfikat jako taki... nie istnieje! WYdawane jest jedynie ważne 2 lata zaświadczenie, ale zgodnie z przepisami tak naprawdę liczy się jedynie rezultat wysłany bezpośrednio przez TOEFL danej instytucji na życzenie zdającego.

Dla ciekawych, jak wygląda owo zaświadczenie, publikujemy je tutaj. Warto przypomnieć, że w Polsce TOEFL zdaje się na papierze (a nie na komputerze, jak w wielu krajach zachodnich), można zdobyć maksimum 677 punktów (minimum to 310 punktów, liczy się je jako średnią ważoną z 3 wyników: Listening, max. 68 pkt., Structure max. 68 pkt. Reading, max. 67 pkt.). Nie ma jednolitego progu zaliczenia egzaminu - każda instytucja wyznacza własne kryteria, przykładowo na studia na Berkeley trzeba mieć 550 punktów, ale większość amerykańskich uczelni wymaga 600, a niektóre nawet 630 punktów.

A oto samo zaświadczenie:
]]>
redakcja@angielski.edu.pl (Pawel Strz) Informacje Sat, 10 Feb 2007 03:40:36 +0100
Jak wygląda certyfikat? http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wyglada-certyfikat http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jak-wyglada-certyfikat
Wielu internautów pytało nas jak wygląda certyfikat British Council (UWAGA - certyfikat TOEFL obejrzysz TUTAJ). Z początku mieliśmy opory - w końcu to żadna unikalna informacja, poza tym żaden z nas nie lubi się zbytnio chwalić. Ale ponieważ prośby się powtarzały, a w dodatku na różnych innych witrynach zaczęły się pojawiać certyfikaty czy to FCE, czy to CAE, postanowiliśmy pokazać Wam jak wygląda zarówno tzw. stare, jaki nowe CPE. Po prawej stronie możecie zobaczyć Certificate of Proficiency in English, jaki był wydawany aż do czerwca 2002. Po kiknięciu otwiera się w osobnym oknie. Stare CPE
Nowe CPE Z kolei po lewej stronie możecie obejrzeć tzw. nowe CPE, czyli Certificate of Proficiency in English wydawany od grudnia 2002. Życzymy wszystkim samych sukcesów i powodzenia na egzaminach, nie są aż tak strasznie trudne, jeżeli regularnie korzysta się z materiałów na angielski.EDU.pl! ;P
]]>
redakcja@angielski.edu.pl (Pawel Strz) Informacje Sat, 10 Feb 2007 03:37:37 +0100
Jakie są egzaminy z angielskiego? http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jakie-sa-egzaminy-z-angielskiego http://bbc.co.uk.angielski.edu.pl/informacje/specjalistyczne/informacje/jakie-sa-egzaminy-z-angielskiego Jakie są egzaminy z angielskiego?

(uwaga - do przeczytania niektórych dokumentów z tej strony potrzebny jest Adobe Acrobat Reader)

 

Egzaminy z angielskiego British Council:

Key English Test

- najprostszy z egzaminów, w zasadzie przeznaczony dla dzieci i młodzieży, wymaga ok. 200 godzin nauki (półtora roku szkolnego zajęć dwa razy w tygodniu po dwie godziny). Nie daje żadnych uprawnień. 

  1. Opis egzaminu (po angielsku)
  2. Przykład egzaminu

Preliminary English Test

- trochę poważniejszy test, wymaga ok. 350 godzin nauki. Nie daje żadnych uprawnień. 

  1. Opis egzaminu (po angielsku)
  2. Przykład egzaminu

First Certificate in English

 - pierwszy poważniejszy egzamin z języka angielskiego. Składa się z części pisemnej (test znajomości praktycznej angielskiego, test rozumienia tekstu, esej), rozumienia ze słuchu, rozmowy na zadany temat. Wymaga ok. 550 godzin nauki. Poziom podobny do wymogów maturalnych. Ten egzamin (i kolejne) zwalnia z egzaminu z języka angielskiego na wielu uczelniach. W niektórych szkołach podstawowych jest podstawą przyjęcia nauczyciela do pracy z początkującymi, choć bez wątpienia nie jest świadectwem odpowiednich kwalifikacji. 

  1. Opis egzaminu (po angielsku)
  2. Przykładowa część pierwsza (Czytanie/ Reading)
  3. Przykładowa część druga (Pisanie/ Writing)
  4. Przykładowa część trzecia (Gramatyka/ Use of English)
  5. Przykładowa część czwarta (Rozumienie ze słuchu/ Listening)
  6. Przykładowa część piąta (Rozmowa/ Speaking)

Certificate in Advanced English

- egzamin dla zaawansowanych. Koncentruje się na praktycznej znajomości języka. Wymaga ok. 800 godzin nauki. Powstał kilka lat temu, by istniał jakiś egzamin prostszy od Proficiency, a trudniejszy od First Certificate. W niektórych szkołach średnich jest podstawą przyjęcia nauczyciela do pracy, choć w zasadzie w najlepszym razie świadczy o kwalifikacjach do pracy z początkującymi. 

  1. Opis egzaminu (po angielsku)
  2. Przykładowa część pierwsza (Czytanie/ Reading)
  3. Przykładowa część druga (Pisanie/ Writing)
  4. Przykładowa część trzecia (Gramatyka/ Use of English)
  5. Przykładowa część czwarta (Rozumienie ze słuchu/ Listening)
  6. Przykładowa część piąta (Rozmowa/ Speaking)

Certificate of Proficiency in English

- najtrudniejszy z egzaminów językowych. Wymaga bardzo obszernej znajomości słownictwa, perfekcyjnej znajomości gramatyki i umiejętności rozróżniania niuansów językowych. Z niektórymi ćwiczeniami mają nawet problemy co gorzej wykształceni Anglicy. W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach egzamin ten jest wymagany przy ubieganiu się przez obcokrajowca o przyjęcie na studia. 

  1. Opis egzaminu (po angielsku)
  2. Przykładowa część pierwsza (Czytanie/ Reading)
  3. Przykładowa część druga (Pisanie/ Writing)
  4. Przykładowa część trzecia (Gramatyka/ Use of English)
  5. Przykładowa część czwarta (Rozumienie ze słuchu/ Listening)
  6. Przykładowa część piąta (Rozmowa/ Speaking)

UWAGA! Od grudnia 2002 egzamin Proficiency jest zmodyfikowany - niektóre elementy testu są usunięte (np. ograniczenie Multiple Choice), a niektóre dodane (np. wstawianie wyrazów pasujących do kontekstów trzech różnych zdań). 

  1. Opis nowej formuły egzaminu (po angielsku)
  2. Przykładowa część pierwsza (Czytanie/ Reading)
  3. Przykładowa część druga (Pisanie/ Writing)
  4. Przykładowa część trzecia (Gramatyka/ Use of English)
  5. Przykładowa część czwarta (Rozumienie ze słuchu/ Listening)
  6. Przykładowa część piąta (Rozmowa/ Speaking)

Egzaminy

British Council

oceniane są w pięciostopniowej skali, z trzema pozytywnymi ocenami (A - piątka, B - czwórka, C - trójka) i dwiema nie dającymi promocji (D - dwójka, F - jedynka). Istnieje również ocena U - nieklasyfikowany (np. z powodu nieobecności).

Na egzaminach

British Council

wymagana jest znajomość gramatyki i słownictwa brytyjskiego angielskiego, choć w eseju i w rozmowie kwalifikacyjnej konsekwentne używanie amerykańskiego angielskiego nie jest punktowane ujemnie.

Strona

British Council

: http://elt.britcoun.org.pl

 

TOEFL (egzamin amerykański):

Egzamin z amerykańskiego angielskiego TOEFL (Test Of English as a Foreign Language):

Przekrojowy test znajomości amerykańskiego angielskiego na dowolnym poziomie. Nie ma jednolitego kryterium zdania tego egzaminu, choć różne instytucje wymagają uzyskania określonych wyników punktowych. Przeprowadzany jest w większości krajów (w tym w Polsce) na komputerach. Każde kolejne pytanie jest trudniejsze (po poprawnej odpowiedzi otrzymuje się pytanie, na które poprawnie odpowiedziało mniej osób, niż na poprzednie). Głównymi trudnościami związanymi z TOEFLem jest ścisły limit czasowy i duża liczba pytań, a także niemożliwość powrotu do wcześniej wybranych odpowiedzi. Wymagania dotyczące znajomości gramatyki i słownictwa są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku egzaminu Proficiency, choć trudno je porównywać - TOEFL trwa znacznie krócej i jest trudny właśnie przez brak czasu. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach egzamin ten jest wymagany przy ubieganiu się przez obcokrajowca o przyjęcie na studia, poszczególne uczelnie same określają, jakie minimum punktów powinien uzyskać kandydat. Co ciekawe, w ramach opłaty za TOEFLa można zażyczyć sobie, by wyniki egzaminu zostały wysłane do kilku uczelni amerykańskich (to jedyna metoda, w jakiej uczelnie akceptują wyniki egzaminu).

Więcej o TOEFL

- http://www.toefl.org

Egzaminy z angielskiego - nauczycielskie

 

British Council:

Egzaminy dla nauczycieli nieanglojęzycznych:


  • Certificate for Overseas Teachers of English (COTE)

    - wymaga umiejętności dydaktycznych i znajomości angielskiego na poziomie zbliżonym do

    Advanced

    .
  • Diploma for Overseas Teachers of English (DOTE)

    - wymaga umiejętności dydaktycznych i znajomości angielskiego na poziomie Proficiency















Egzaminy dla nauczycieli anglojęzycznych 

  • Cambridge Examination in English for Language Teachers (CEELT),

  • Certificate in the Teaching of English as a Foreign Language to Adults (CTEFLA),

  • Diploma in the Teaching of English as a Foreign Language to Adults (DTEFLA).

 

]]>
redakcja@angielski.edu.pl (Pawel Strz) Informacje Sat, 10 Feb 2007 03:10:29 +0100